https://ankaradaestetik.com/wp-content/uploads/2017/11/1-6.jpg

BOTOKS HAKKINDA 

Soru: Botoks nedir ve nasıl etki eder? 
Cevap: Botoks, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Estetik ve tıbbi uygulamalarda kullanılır. Kaslarda geçici bir süre ile fonksiyon kaybı oluştararak  mimik çizgilerini ve kırışıklıkları azaltır. Bu, kas aktivitesini kontrol altına alarak cildin daha pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar.

Soru: Botoks hangi bölgelerde kullanılır? 
Cevap: Botoks, genellikle alın, kaş arası, göz çevresi ve boyun gibi yüz bölgelerinde kullanılır. En sık kullanım alanı kaş arası göz çevresi ve alın bölgesine yapılan uygulamadır. Bunlara ek olarak koltuk altı el ayak bölgesi aşırı terleme tedavisinde kullanılabilir . Ayrıca botoks uygulaması migren tedavisi amacıyla da kullanılmaktadır.

Soru: Botoks uygulaması ağrılı bir işlem midir? 
Cevap: Botoks uygulaması ağrısız bir işlemdir diyebiliriz. Özellikle buz uygulaması veya lokal anestezik içeren kren kullanılması botoks uygulanmasında ortaya çıkabilecek ağrıyı tama yakın ortadan kaldırı.. Çok ince iğne uçları ve özel enjektörlerin kullanımı çok hafi f bir ağrıya yol açabilir.  Ancak, bireylerin ağrı eşiğine ve duyarlılığına bağlı olarak deneyimler farklılık gösterebilir.

Soru: Botoks ne kadar süre etkili kalır? 
Cevap: Botoksun etkisi geçicidir. Genellikle uygulamadan sonra birkaç gün içinde başlar ve 4 ila 6 ay arasında sürer. Ancak, bu süre bireysel faktörlere ve uygulanan bölgeye bağlı olarak değişebilir.

Soru: Botoksun yan etkileri nelerdir? 
Cevap: Botoks uygulaması sonrasında bazı kişilerde geçici şişlik, morluk veya enjeksiyon yerinde hassasiyet görülebilir. Nadir durumlarda asimetri kas kasılmasında geçici kayıp ve istenmeyen yan etkiler ortaya çıkabilir.  Bu nedenle, botoks uygulaması anatomiye hakim kas fonksiyonlarını değerlendirebilen deneyimli hekimlerce yapılması önemlidir.

Soru: Botoks kimler için uygun değildir? 
Cevap: Hamileler, hamile kalmayı planlayanlar kadınlar ve emziren anneler de uygulama yapılmamalıdır. Yine bazı kas hastalıkları olanlar veya botoksa alerjisi olan kişiler için botoks önerilmeyebilir. Kan sulandırıcı kullananlar ve ek hastalığı olanla mutlaka doktoruna detaylı bilgi vermelidir.  Uygulama öncesinde bir sağlık profesyoneli ile detaylı bir değerlendirme yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir