Meme Dikleştirme ( MASTOPEKSİ) Ameliyatı

 

Hamilelik sonrası emzirme, kilo kaybı, yer çekimi ve yaşa bağlı olarak derinin esnekliğini yitirmesi meme dokusunun hacim kaybına (atrofi ) ve sarkmaya yol açar. Bu süreç göğüslerinin sarkması, şeklinin ve dolgunluğunun kaybolması ve meme uçları aşağı bakmasıyla sonuçlanır. Bu durum sıklıkla kadınlarda özgüven kaybı, ve kendini beğenmemeyle neden olabilir. Bu hastalarda meme dikleştirme estetiğinden büyük fayda görürler. Estetik meme dikleştirme (meme toparlama) ameliyatında, sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere getirtilir. Bu ameliyatla daha dik toparlanmış ve dolgum bir memeye kavuşursunuz.

 

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyat öncesi görüşme…

 

Meme toparlama, dikleştirme ameliyatı düşünüyorsanız, ilk yapmanız gereken bu konuda deneyimli estetik plastik cerrahla görüşmektir. Bu görüşmede mevcut şikayetleriniz ve ameliyat sonrası beklentileriniz samimi olarak dile getirilmelidir.

Bu görüşmede doktorunuz sizi muayene edecektir: bu muayenede göğüslerin mevcut büyüklüğü, meme derisinin durumu, asimetriler, sarkıklık, gögüs kafesinin genişliği, deformite olup olmaması gibi ameliyat sonucunu etkileyecek konularda ölçüm yapıp değerlendirmede bulunacak ve notlar alacaktır. Genel sağlık durumunuz hakkında bilgi alacaktır. Doktorunuz bu muayene bulgularını ve sizin bu ameliyattan beklentilerinizi karşılaştırarak en uygun tedavi seçeneğini konusunda size bilgi verecek ve gerçekçi olarak ameliyattan ne beklenmesi gerektiğini içeren özel detayları size açıklayacaktır. Yine bu görüşmede, doktorunuz, uygulayacağı cerrahi tekniği, anesteziyi, ameliyatın nerede yapılacağı ve ameliyat hazırlıkları konusunda bilgi verecektir. Ameliyatın muhtemel riskleri ve komplikasyonları konusunda sizi aydınlatacaktır. Mastopeksi ameliyatına karar vermeden önce bu konuyla ilgili aklınızdaki tüm soruları sorup cevabını alın. Bunları dikkatlice dinleyip anlamadığınız konuları tekrar sorun. Yine bu görüşmede ameliyat maliyeti hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu görüşmeden sonra kendi değerlendirmenizi de yaparak ameliyat kararı verirsiniz.

Ameliyat kararı verdiğinizde sizden ameliyat hazırlığı için tetkikler yaptırmanız istenecektir. Bu tetkikler sonucu normal sınırlardaysa ameliyata uygun olduğunuz değerlendirilip cerrahinin yapılacağı gün ve saat kararlaştırılır.

 

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Cerrahi Girişim…

 

Hastaneye yatışınızı takiben odanıza alınırsınız. Odanızda doktorunuz sizi ziyaret ederek ameliyat planlaması yapar. Takiben anestezi doktoru anestezi hakkında bilgi verip size anesteziye yönelik sorular sorar. Ameliyathaneye inmeden önce size bir sakinleştirici iğne yapılacaktır. Bu sizin heyecanınızı ve ameliyata bağlı oluşabilecek anksiyetenizi azaltacak sizi sakinleştirecektir ve cesaretlendirecektir.

Ameliyathaneye indikten sonra anestezi uygulanacaktır. Meme büyütme lokal yada genel anestezi altında gerçekleştirilebilir.Ancak sıklıkla meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir. Genel anestezi uygulanacaksa tüm operasyon boyunca uyursunuz. Doktorunuz sizin için en uygun seçeneği sunacaktır.

 

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Anesteziyi takiben cerrahi girişim başlar:

 

Estetik meme dikleştirme ameliyatında, sarkık haldeki meme dokusu yeniden şekillendirilir, fazla deri çıkartılır. Meme başı daha yukarıda olması gereken yere getirtilir. Sarkıklığın derecesine göre değişik şekillerde iz kalır. Hangi yöntemi uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında iz kalması kaçınılmazdır. Sıklıkla aşağıdaki 3 teknikten birisi kullanılmaktadır.

Periaerolar mastopeksi ameliyatında meme ucu ve siyahı çevresinden kesi yapılarak meme dikleştirme ameliyatı gerçekleştirilir. Bu teknikte meme başı etrafında iz kalır (Resim ilk sıra). Bu teknikte deri meme ucu etrafından çıkartılır. Ancak bu iz genişleme eğilimindedir. Minimal sarkması olan hastalarda kullanılır.

Vertikal mastopeksi, en sık kullanılan teknik olup, meme ucu ve siyahı çevresinden kesiye ek olarak meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru uzanan anahtar deliği şeklinde bir kesi yapılarak meme dikleştirme işlemi gerçekleştirilir.Cerrah meme ucunun alt kısmındaki kesiden fazla deri çıkartır ve memeye şekil verir. Meme ucu daha yukarı bir pozisyona taşınır. Vertikal mastopeksi tekniğinde meme başına ek olarak meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru meme katlantısına uzanan bir iz olabilir (Resim orta sıra).

Memenin ileri derecede sarkık olduğu durumlarda ters-T şeklinde iz bırakan yöntem uygulanır (Resim son sıra). Bu nadiren kullanılır. Uygun hastalarda, sadece meme protezi konarak sarkıklık ortadan kaldırılabilir.

Doktorunuz yaptığı muayene ve değerlendirme sonucunda bu 3 yöntemden size en uygun olan ve en iyi sonuç alacağını düşündüğü yöntemi seçerek size önerecektir. Bununla birlikte hastadan hastaya ve doktordan doktora değişmekle beraber vertikal mastopeksi en iyi sonucu veren ve en sık kullanılan meme dikleştirme yöntemidir.

Mastopeksi ameliyatı ile mevcut olan meme dokunuz şekillendirilerek daha dik ve dolgun hale gelmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle meme büyüklüğünde artış beklenmemelidir. Göğüslerinizin büyük olmasını da istiyorsanız mastopeksi ile birlikte meme protez ( büyütme operasyonu) birlikte gerçekleştirilmelidir. Bu ameliyatta mastopeksi için kullanılan kesilerden biri kullanılarak silikon meme protezi ile hem toparlama hem de büyütme işlemi gerçekleştirilebilir. Bu yöntem sarkık küçük göğüslerde çok iyi sonuç vermektedir. Meme toparlama ameliyatı hastaya ve işleme bağlı olaral 2 saat ve üzerinde zaman alabilir.

 

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Ameliyat sonrası…

 

Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı genellikle sorun yaratmaz. Memeler üzerine sütyene benzer sargı uygulanır. Pansuman ameliyaın ertesi günü açılır yara kontrol edilir. Yeni pansuman uygulanır bu pansuman 4. gün açılır. Bu sürede duş almanıza izin verilir. Sargıdan sonra gereken özel sütyen verilir ve bunu 6 hafta giymeniz önerilir. Ameliyattan sonra antibiyotik reçete edilecektir. Ameliyat sonrası ilk günler istirahat ve aktivitelerinizde kısıtlama istenecektir. Ağır egzersiz ve ağırlık kaldırmaktan 6-8 hafta sakınmanız önerilir. Normal aktivitenize ne zaman başlayacağınız doktorunuz tarafından bildirilecektir. Dikişlerin alınmasına gerek olmaz. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi olabilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Doktorunuz ameliyat sonrası izlerin olabildiğince az göze çarpması için elinden gelen gayreti gösterecektir. Çoğu hastada izler aylar içinde soluklaşıp zorlukla fark edilir hale gelir. Ancak, bazı hastalarda izlerinin geniş ve kalıcı olabileceğini her zaman akılda tutulmalıdır. Bu izler bazen kabarık ve kırmızı hal alabilir, bu durumda izlerin hızla küçülüp soluklaşması için özel kremler, ilaç enjeksiyonlarının kullanılması gerekebilir. Yara izleri uygun yerleşimli olduğundan derin dekolte bile giyebilmenize izin verir.

 

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Günlük yaşantıya dönüş…

 

İyileşme aşamalı bir süreçtir. Kişiden kişiye değişmekle beraber hasta 3-5 gün içinde işine dönebilir. 1-2 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Estetik meme dikleştirme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını düzelten ve hastaların yaşama daha bağlı hale getiren bir ameliyattır. Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre dayanıklı olur, ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi değişikliğe yol açabilir.

 

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Yeni Görünümünüz…

 

Mastopeksi ameliyatı ile mevcut olan göğüsleriniz şekillendirilerek daha dik ve dolgun hale gelir. Sarkıklığa bağlı sorunların ortadan kalması ve bu yeni görünüm birçok hastayı mutlu eder. Kendilerini iyi hissetmeyi sağlar. Ancak yer çekiminin etkisi, hamilelik, yaşlanma ve alıp vermenin etkisiyle göğüslerde değişiklikler olabilir.

Uygulamanın tamamını kavradıysanız ve beklentilerinizde gerçekçi ise, meme dikleştirme, toparlama ameliyatından memnuniyetiniz daha yüksek olacaktır.

 

Prof.Dr.Muhitdin Eski